Aj keď by sa mohol zdať názov calta (číta sa calta) exotickejší, jedná sa o druh vianočky, ktorá nesmela chýbať počas svadby v krabici s výsluškou. Jemné, hodvábne mäkké, nasladlé cesto, ktoré si vás získa, už len keď si z neho odkrojíte. A že je na Záhorí jeho spôsob jedenia trochu kontroverzný, začítajte sa a nechajte sa zlákať tradičnou dobrotou.
Fajnová panička, fajnový hrnček, fajnové cesto, fajnové…
Keď sme prišli na návštevu k akejkoľvek starenke na Záhorí, ponúkli nám vždy niečo napečené (šak tak sa to patrí) a čierny čaj s cukrom a citrónom. Alebo poctivého turka s kockovým cukrom.
Vytiahli „fajnové hrnky“, aby ukázali, že si návštevu vážia.
Mali to akoby rozdelené. Hrnčeky na dennú potrebu a špeciálne, ktorým hovorili fajnové.
Tak mohlo byť fajnové čokoľvek. Aj panička, ktorá mala špeciálne požiadavky. 🙂
Fajnové bolo aj cesto. „Také velice dobré, mjakunké, poctivé z másuem a hrozénkama. Nech sa nešporuje na chuci.“
TIP: Pripomeňte si jedinečnú chuť našich starých mám receptom na kapustníky (po našom zelníky) podľa vyladenej receptúry mojej starenky, s kváskom alebo kvasnicami. Obe verzie v tomto recepte.
Svadba
Svadby som si odtočila ako malá. Všetky moje sesternice boli už vydaja súce, keď ja som ešte len do škôlky chodila. Pamätám si, ako som spávala na spojených stoličkách, pozerala na všetkých, ako sa zabávajú, chodila od stola k stolu a hľadala zákusky, ktoré mi chutili.
Nechápala som, na čo stále ženíchovi kopú do pozmetanej kôpky črepov. A prečo vlastne ten tanier rozbili? A dlho som si myslela, že tá plienka s horčicou je fakt s pravým „nákladom“.
Zábava až do rána, ale prípravy začínali niekoľko dní vopred.
Tradície svadby
Raz som si listovala v starej kuchárke mojej maminky a vypadol na mňa dlhý papier. Až ma zaujal. Samé mená a pri nich sumy peňazí a rôzne veci. Napríklad vysávač, mixér, vanička…
Pri každej oslave sa zapisovalo, čo kto dal, aby sa potom oplatilo naspäť. Pamätáte na to? 🙂
A svadba, tá bola špeci. Každému sa dávala výsluška. Áno, ešte dnes to funguje, je to milé a kiež by sme si zachovali viac zvykov.
Och, ako si pamätám ten stres ako svadobčanky na začiatku svadby! Vyvolávali dievčatá s chlapcami do párov a dievča dávalo pierko na sako svojho družbu. Mne to s tým špendlíkom nešlo večne prepichnúť! 🙂
Najprv sa išlo na odobierku pre nevestu. Tam sa dostala dnu len elita. Krásne spevy žien a maminkin plač, že jej dievka odchádza. Veď len „teraz“ ju porodila.
A potom vonku, cez celú dzedzinu, išla dechovka, ktorá viedla všetkých svadobčanov do kostola.
Nevestu viedol hlavný družba. Ženícha zasa družička. Vpredu deti, mladí, nezadaní, potom manželské páry a ako poslední rodičia.
Po sobáši už išla nevesta so ženíchom spolu.
Svadobčanov sprevádzali chlapi, ktorí stále ulievali aj nesvadobčanom pálenku a ženy zasa koláče a zákusky.
Zábava na svadbe bola na ramenách starého svata a hlavnej družičky. Rôzne zábavné tance, hry s balónom…pamätáte si ďalšie hry?
TIP: Kedy začať, ak nie teraz? Založte si svoj kvások a kváskujte úspešne a zdravo s Naty, certifikovaným pekárom.
Calta
Calta alebo názov baba. Je to to isté a pod týmito názvami sa skrýva svadobná vianočka, ktorú gazdiné nakrájali na hrubšie plátky- ríkali na dva prsty tlusté a pred domom ponúkali spolu s ostatnými koláčmi. Bola súčasťou výslužiek.
Tá svadobná bola špeciálna, fajnová. Maslo, hrozienka, rum a špécie, ktoré urobili zo známej dobroty bežných dní špecialitu.
Klasická calta bola chudobnejšia. Jedávala sa s maslom, džemom či medom a bielou kávou.
No chlapi si na nej pochutnávali veľmi kontroverzne- s údeným mäsom či klobásou. Alebo k polievkam. Divné, že? Dať si vianočku s údeným…spýtam sa, či je dotyčný tehotný. 🙂
Bude vás zaujímať: Calta ako obradné pečivo patrila k umeleckým prejavom v dávnej minulosti. Posvätené pečivo malo veľký ochranný, úrodonosný a magický význam. Omrvinky z takéhoto pečiva sa odkladali. Neskôr sa použili na ochranu zvierat pred dravcami a zlodejmi, počas búrky sa sypali na uhlie, aby búrka neuškodila úrode a pri záplavách sa hádzali do riek.
Calta a jej príprava
Tvar calty bol rôzny. Ženy ju zvykli zapletať, alebo cesto len tak rozprestreli do hlbokého smaltovaného pekáča. Niekedy urobili z cesta bochník.
Čo domácnosť, to nejaká vychytávka. Len so škoricou, alebo pod cestom skryté na dne pekáča orechy s maslom…
No správna calta sa spozná ľahko. Pri miesení je cesto ako períčko. Ako upečená sa pri lámaní netrúsi, je extra mäkká a v ústach sa až rozpúšťa.
Keď som ju upiekla prvýkrát, bola som v očakávaní, či bude taká fajnová. Dala som do cesta aj hrozienka, ako sa patrí.
Och tá striedka! Pevná, ale extra jemná, plná a smotanová… dokonalá.
Už som pochopila, prečo ju ponúkali na svadbách.
Pôst skončil a svadby by sa mohli opäť robiť, korona vírus je na ústupe. Ale vravím si, že to nemusí byť dôvod, prečo by sme ju nemali vyskúšať, nie? 🙂
Tento recept som si pre vás nechávala dva roky (fakt) a keď som sa rozhodla ho zverejniť, korona-nekorona, upečme si labužnícku dobrotu.
Moje poznámky k receptu Calta
- Na prípravu som použila značku múk na kváskovanie od mlyn Trenčan. Sú to veľmi kvalitné, výberové múky. Recept sa dá pripraviť ale aj s akoukoľvek značkou múk. Odporúčam sledovať fotopostup a v prípade potreby pomery upraviť. Cesto zahustiť/ rozriediť.
- Aby bola calta správne nadýchaná a vláčna, je potrebné mať materský kvások z ražnej chlebovej múky, nie z celozrnnej.
- Múku, ktorú pridávame potom do štartéra, sa oplatí preosiať. Pomôže to väčšej nadýchanosti.
- V prípade, že nemáme mletý badián, dá sa použiť aj škorica.
- Hrozienka nie sú povinné. Ak obľubujeme skôr čisté cestá, len ich vynecháme.
- Na pečenie som použila tortovú formu s priemerom 24 cm.
- Po vychladnutí je najlepšie skladovať caltu vo voskovrecku. Vydrží tam viac dní mäkká.
***CALTA***
Na štartér potrebujeme:
100 g pšeničnej polohrubej múky na kváskovanie
100 g vody
1 PL materského kvásku
- Suroviny premiešame lyžicou v mise, prekryjeme neprievzdušným materiálom (potravinárska fólia, drevená doska, väčšia misa…) a necháme kvasiť pri izbovej teplote na kuchynskej linke 9 – 12 hodín alebo do zdvojnásobenia objemu.
Následne potrebujeme:
400 g pšeničnej polohrubej múky na kváskovanie
150 g plnotučného mlieka
70 g kryštálového cukru
1 vajce
1 žĺtok
70 g rozpusteného masla
štipku soli
1/3 ČL mletého badiánu
Na dokončenie potrebujeme:
1/2 balíčka sušených hrozienok
1 bielok (čo ostal z prípravy cesta)
POSTUP:
Tento spôsob, ktorý vám teraz popíšem, sa mi najviac osvedčil a vo výsledku priniesol tak nadýchanú, mäkkú a pavučinkovú striedku, že inak sa u nás calta nepripravuje.
Do správne vykvaseného štartéra pridáme preosiatu múku, cukor, mlieko a vajce so žĺtkom. Začneme miesiť a v momente tesne pred úplným zmiešaním surovín vlejeme rozpustené maslo a soľ. Vymiesime mäkké, vláčne, poddajné cesto, ktoré je na povrchu hladké a pri miesení sa odlepuje od stien misy.
Cesto nesmie byť moc tuhé, pretože by sme prišli o geniálnosť striedky.
Vymiesené cesto necháme v mise, ktorú prekryjeme neprievzdušným materiálom a necháme 3 hodiny stáť na linke pri izbovej teplote. V polovici tejto doby cesto zľahka premiesime, len čo vypudíme bublinky.
Hrozienka zalejeme horúcou vodou a necháme stáť.
Následne cesto vyklopíme na mierne pomúčenú pracovnú dosku a rozdelíme na 3 rovnaké časti.
Najprv zoberieme prvý kúsok cesta. Prstami ho roztlačíme.
Zlejeme hrozienka a prebytočnú šťavu z nich rukami vyžmýkame.
Tretinu z hrozienok položíme na roztlačený prvý kúsok cesta a hrozienka vtlačíme do cesta.
Cesto zrolujeme odspodu nahor ako závin, čím vznikne valec cesta. Spoj cesta prstami scvakneme, aby cesto držalo spolu a neotváralo sa.
Valec rukami rozvaľkáme na dĺžku cca 50 cm.
Takto isto spracujeme aj ďalšie dva kúsky cesta.
Všetky tri pripravené valce cesta dáme pred seba. Horné konce zlepíme k sebe a spletieme ako klasický vrkoč z troch prameňov.
Tortovú formu s vnútorným stredom vymastíme maslom a zmotané cesto na caltu prenesieme do nej. Konce cesta zlepíme k sebe.
Formu s cestom prekryjeme neprievzdušným materiálom a necháme finálne vykvasiť 1,5 – 2 hodiny. Cesto musí viditeľne narásť do objemu.
Rúru rozohrejeme na 200’C horný-dolný ohrev. Vykvasené cesto potrieme bielkom, ktorý zvýšil z prípravy cesta a dáme piecť na 20 minút. Následne znížime teplotu na 180’C a dopekáme ešte cca ďalších 20 minút. Calta je hotová, keď jej povrch je sfarbený do zlatistohneda.
Upečenú caltu vyberieme z rúry a necháme najprv 5 minút vo forme. Následne ju vyberieme a necháme úplne vychladnúť na mriežke.
Môžeme/nemusíme caltu posypať práškovým cukrom.
Calta je výborná aj samotná. Skvele chutí s džemom, calta sa však tradične na Záhorí je veľmi netradične- s údeným mäsom či klobásou.
Dobrú chuť!
TIP: Máte radi koláče? V tom prípade sa oplatí vyskúšať recept na kváskové moravské koláče. Iný recept už robiť nebudete.
POZN.: Zaujal vás recept? Označte ho srdiečkom na konci tohto článku. Ďakujem. 🙂