V dokumentárnych filmoch o Mexiku som sledovala a len pregĺgala, ako si vychutnávajú sladkú, v cukre obalenú dobrotu. A navyše- namáčajú ju ešte do čokolády… To nemôže byť iné ako dokonalé na chuť. A po rokoch som si tú dobrotu urobila. Trochu po svojom, ale je to úžo labúžo. Ponúkam churros s kváskom! Kto si dá? 🙂
“Čuros? Si si istá? To znie ako…”
Fakt. Mňa odmalička zaujímali dokumentárne filmy a seriály. O Zemi, o vesmíre… a potom Tom a Jerry, aby sa nepovedalo. 🙂
Bavilo ma, ako ukazujú život druhých ľudí, pre mňa tak nepoznaných, dobrodružných. A divokosť jedla vo mne rozprúdila krv- až som si predstavovala, ako tam som a ochutnávam všetky tie dobroty.
No a Španielsko a Latinská Amerika- to je kapitola sama o sebe. Kakao, čokoláda, avokádo, ryby v reštikách spôsobom- objednám si a kuchár ide uloviť, aby ju uvaril… Čerstvé, voňavé, lokálne, s reálnou chuťou. Žiadne napodobeniny a bezduché plnenie brucha.
Aj vy to máte podobne?
Pri Mexiku si pamätám: vždy-vždy-vždy ukazovali, ako sú poverčiví a zakladajú si na tradíciách. Pri tom ukazovali dve jedlá- teda tak si to pamätám ja. Pan de muerto a churros.
Pomarančové bochníčky (pan de muerto) som robila už dávnejšie. Kváskové- samozřetelně 🙂
No a to churros? (čítaj čuros) Akosi čakalo až doteraz. 🙂 Pre mňa také fašiangové jedlo, lebo mi to pripomína naše smažené šišky. Ale poviem (teda napíšem:) ) vám k nim viac.
Keď som ich ponúkla doma, vypleštili na mňa oči a povedali, že je to skôr “kakos” ako “čuros”. – No smiechu nad mraky, ale chuť to má teda určite protipólnu.
Churros- čo to je?
Ako píšu zahraničné stránky, churro (pl.churros) je typ smaženého pečiva podobný našim šiškám. Je rozšírené najmä v Latinskej Amerike a na Pyrenejskom polostrove.
Sú dve legendy, podľa ktorých si pochutnávame na churros:
- Portugalskí moreplavci ho priniesli z Číny, kde je veľmi podobné jedlo. Vďaka príprave na otvorenom ohni a jednoduchosti receptúry si ho pomohli pripravovať počas plavby po šírom mori.
- Partieri. 🙂 Vymysleli si náhradu chleba, ktorý mohli robiť na otvorenom ohni. Takto upravované jedlo bolo pre ich život veľmi typické.
Tak či onak, dnes sa vyrába na tony.
Urobí sa odpaľované cesto, naplní sa ním cukrárske vrecko so špičkou v tvare hviezdičky a smaží dozlatista. Obalí sa v cukre so škoricou a namáča sa v čokoláde alebo karamele.
Churros je tradične zimné jedlo. Je obľúbené po prebdelej noci a nesmie chýbať pri novoročných raňajkách. Skvelý street food.
Churros u nás doma
Tá špička v tvare hviezdičky pri vytváraní finálneho vzhľadu má svoj zmysel. Pretože špičky hviezdičky sú chrumkavejšie a v záhyboch sa zasa zachytáva dosť cukru, škorice a napokon čokolády pri namáčaní.
Je to proste jedlo, ktoré odplaví všetko negatívne.
Stretávala som sa často s názorom, že sú až príliš sladké, a preto ich ľudia obchádzajú- šak diéta, nechutí mi až tak sledké a pod.
Síce sú churros pôvodne cesto pred kypridla, ja som si tam pridala svoj kvások Amora.
TIP: Pridaj sa k stovkám ľudí, ktorí so mnou už začali a aj teba naučím, ako jednoduché to môže byť. Prihlás na na kurz kváskovania, ktorý ti zmení život.
No čo?- povedala som si- veď je to moje jedlo, urobím si ho podľa seba. Vyšli a neboli dokonalé vzhľadom . Ale za to boli naozaj chutné. Postupne som vychytala muchy, popasovala sa s praskaním cesta, urobila som si ich menej sladké- skôr škoricové ako cukrové a na vysmážanie použila hroznový olej, vďaka ktorému neboli také mastné.
Skúška dokonalosti chute u nás doma? -“Láska moja, tie “kakos” sú aj pre mňa?” “Mamiiii, kde je tá mexická sladkoooosť?” “Ešte jeeee?” “Dnes mi nebaľ do školy sladké. Keď prídem, dám si churros.”
Proste nás baví držať si svoj sladkastý kúsok voňavého cesta, namočiť si ho do čokolády a počuť, ako dobre to chrumká, zatiaľčo čo to dobre chutí.
Moje poznámky k receptu Churros s kváskom
- Pri výrobe cesta je vhodné použiť hrniec s hrubým dnom. Na odpaľované cesto je to vhodnejšie.
- Cesto pred pridaním kvásku a vajíčok musí vychladnúť, inak vznikne praženica s cestom.
- Vajíčka pridávame zásadne postupne. Tak sa najlepšie zapracujú do cesta.
- Cukrárske vrecko je úplne super, no ak nemáme, postačí aj pevnejší sáčik, ktorému odstrihneme roh.
- Je to kváskové cesto, tažke je potrebné rátať pri smažení s tým, že budú rásť do objemu.
- Ak nemáte kvások, len ho vynechajte. Funguje to aj tak.
- Cesto smažíme v dostatočnom množstve oleja.
- Ak to preženieme s množstvom churros na jedno vysmaženie, olej začne vytvárať bublinky. Takže radšej širší hrniec s hrubým dnom, alebo smažiť po menej kúskoch.
- Najlepšie chutia tak za horúca. Neskôr sú tiež mňam, no strácajú na chrumkavosti.
- Výsledné množstvo sa ťažko odhaduje. Závisí od dĺžky churros. Ale je ich dosť. 🙂
***CHURROS S KVÁSKOM***
Na cesto potrebujeme:
300 g plnotučného mlieka
2 PL masla (60 g)
1 PL cukru (15 g)
150 g pšeničnej hladkej múky (použila som na kváskovanie od Mlyn Trenčan v žltom obale)
1/2 PL materského kvásku (viac v poznámkach k receptu- viď vyššie)
3 väčšie vajcia
štipku soli
Na smaženie potrebujeme:
olej (kvalitný repkový, alebo najlepšie hroznový) asi 1 L
Na obaľovanie potrebujeme:
škoricový cukor (doma vyrobený škorica+ cukor, alebo už kúpený)
Na dokončenie luxusného zážitku potrebujeme:
180 ml smotany na šľahanie
80 g čokolády (najlepšie kvalitnej horkej, aspoň 70%)
Postup:
Najlepšie vo väčšej a širšej miske odvážime múku.
Do rajnice dáme mlieko, maslo, cukor a soľ. Za častého miešania privedieme k varu. Keď mlieko vrie a maslo sa rozpustí, vypneme plameň a vsypeme múku. Varechou stále miešame.
Najprv vznikne taká zvláštne, hrudkovitá zmes.
No stály miešaním spevnie, povrch sa vyhladí, zmes získa tvar gule a dno rajnice ostane takmer čisté.
Takéto cesto dáme do misky (používam tú z váženia múky), trochu rozprestrieme po miske a necháme vychladnúť.
Keď je zmes taká vlažno – studená, pomôcou mixéra s metličkami vmiešame do cesta kvások. Následne pridáme prvé vajce a až keď je zapracované do cesta, pridáme druhé.
Žiaden strach, že to vyzerá, akoby sa to nemalo nikdy spojiť, ale spojí sa to posledným, tretím vajíčkom.
TIP: Najviac sa mi osvedčilo ťuknúť vajce, do neho “zapichnúť” metličky z mixéra a potom mixér zapnúť. Rozmixovať najprv vajce, potom len naokolo vajíčka a až nakoniec prejsť celú masu. Takto sa najlepšie vajce zapracuje do cesta.
Možno sa to tak robí bežne, neviem, ale pre mňa to bol náhodný wau objav. 🙂
Vajíčka nepridávame naraz, vždy len postupne. Zmes sa môže inak zdrcnúť. Väčšia a širšia misa je na cesto veľmi praktická- menej cesto prská pri mixovaní a aj rýchlejšie chladne. 🙂
Misu s cestom prekryjeme neprievzdušným materiálom a necháme kvások cca 1,5 – 2 hodiny pracovať.
V hlbokom hrnci (alebo fritéze, kto má) rozhorúčime olej, udržujeme ho na strednom plameni. Cesto z misy dáme do cukrárskeho vrecka s čo najväčšou špičkou (také hviezdičkové sú naj, ale nie je to povinné).
Do oleja pomocou vrecka dávame cesto- robíme rovné valčeky- oni sa aj tak niektoré zvlnia. Príborový nôž namočíme do oleja a aby sa poľahky cesto oddelilo, teda ukončili sme dĺžku churros, jednoducho ho len vo vzduchu pri špička vrecka urežeme. Vďaka oleju na nožíku sa cesto neprilepí.
Robíme kváskovú verziu (aj keď pôvodné v sebe nemajú žiadne kypridlo), teda budú rásť do objemu a hrozí prasknutie. Aby boli churros pekné a nepotrhali sa, prvé minúty cesto v oleji častejšie otáčame. Ak predsalen prasknú, nevadí. Nebudú také ladné pre oko, ale budú viac chrumkavé.
Churros smažíme do zlatista.
Usmažené churros dáme najprv na papierovú kuchynskú utierku, aby vsiakla prebytočný olej. Následne dáme do misky.
Ešte za horúca ich posypeme škoricovým cukrom.
TIP: Osobne preferujem menej sladké churros- teda posypať ich škoricou a cukru málo. Nech sú obalené najmä v škorici. Sladkosť doženiem potom pri degustácii s namáčaním do čokolády. 🙂
Do rajnice dáme zovrieť smotanu. Do misky nalámeme čokoládu. Čokoládu zalejeme vriacou smotanou a necháme cca 1 minútu len stáť. Až následne pomocou metličky rozmiešame dohladka.
Churros si vychutnávame ako praví gurmáni- namáčame do horúcej čokolády. Alebo studenej? Alebo ich jeme samotné? Už viem. 🙂 Všetky možnosti! 🙂
Dobrú fašiagovo kváskovú chuť! 🙂
POZN.: Zaujal vás recept? Označte ho srdiečkom na konci tohoto článku. Ďakujem:)
TIP: Poznáte fánky? To je zasa tradičné u nás na Záhorí. O recept na tradičné fánky s vami zdieľam tu.