Falošné mäsoto

Rýchle, výživné, sýte a hlavne chutné jedlo, ktoré sa dá variovať podľa ponuky komory a aktuálnej chute? Mäsové aj nemäsové? Myslela som, že zaženiem najmä svoj hlad a s malou dušičkou sa spýtala, či môžem urobiť nemäsovú omáčku s ryžou. Výsledok bol však opačný. Každý si nadmieru pochutil. Falošné mäsoto je názov rýchleho a veľmi chutného jedla, kedy si každý extra pochutí.

Asi mi chýba “B-éčko”, lebo mám stále chuť na strukoviny

V časoch môjho vegetariánstva som jedla veľa sóje, rukoly a veľkej fazule. Mäso mi chýbalo. Aj jeho chuť. Vegetariánom som bola nie úplne dobrovoľne, respektíve moje trávenie “sa sťažovalo”, keď som zjedla mäso. Mávala som veľké bolesti, hnačky a nadúvalo ma.

Rukola mi pripomínala kuracie mäso. Plná mäsitá chuť s miernou štipľavosťou. Veľká, taká tmavá fazuľa zas mäso obecne.

V posledných dňoch som začala na toto obdobie viac spomínať. Nie, že by som premýšľala nad vegetariánstvom, ale v mrazničke nemáme veľa mäsa, prirodzene sa ho snažím obmedziť a skôr doplniť rastlinnými zdrojmi.

Až mi to prišlo zvláštne, že som na obed varila šošovicovú polievku a na večeru sa tešila na akési iné strukovinové jedlo. Sama som sa pozastavila, že či je všetko ok, keď tak prirodzene telo samé od seba vyhľadáva strukoviny. A keďže v strukovinách je väčšie množstvo vitamínu B, asi mi momentálne chýba a telo si ho takýmto spôsobom žiada.

tip na rýchle, zdravé a chutné varenie od Naty je úžasné
Falošné mäsoto

Strukoviny naspäť na naše slovenské stoly

Strukoviny jeme málo. To vieme všetci.
Nám sa totiž nechce strukoviny vopred namáčať, kupované v konzerve zasa nadúvajú ako šľak a možno nám, Slovákom, chýba inšpirácia, ako ich pripraviť okrem polievky a prívarku.

Ak by sme si pripravili strukoviny vopred– napríklad uvarili do mäkka a dali do chladničky, do mrazničky a pod., uľahčili by sme si ich prípravu.

TIP: Spolu so strukovinami používajte saturejku– bylinku, ktorá účinne pomôže proti nadúvaniu.

Hrach, fazuľa, šošovica, sója, cícer a bôb. Zrelé semená rastlín, ktoré obohacujú náš jedálniček o vitamíny a minerály, ale pomáhajú aj životnému prostrediu. Rastliny totiž vedia pohltiť vzdušný dusík, transportovať ho do zeme, a tak ju zúrodniť prírodným a prirodzeným spôsobom.

Prečo by sme mali jesť strukoviny častejšie

  1. zdrojom bielkovín (esenciálnych aminokysín)- Prirodzená a pestrá strava prináša dostatočné množstvo bielkovín, ktoré vo všeobecnosti potrebujeme 1g na 1kg hmotnosti. Podľa výživových tabuliek obecne cca 100g surových strukovín obsahuje cca 25 g bielkovín (takže 1/4).
    A nepotrebujeme ich len na budovanie svalov. Hormóny, všetky enzýmy a látky zabezpečujúce transport živín a odpadových látok, sú na bielkovinovej báze. Dodať telu kvalitné bielkoviny je jeden zo základov správneho fungovania nášho tela. Pre doplnenie kvalitných aminokyselín rastlinného pôvodu je najlepšie zmiešať kukuricu a fazuľu v pomere 1:1 a strukoviny podávať s obilninami.
  2. Pre bohaté zastúpenie sacharidov sú zdrojom energie. Dôležité však je, že sa jedná najmä o polysacharidy. Majú nízky glykemický index. A pre dostatok vlákniny(polysacharid) pomáhajú strukoviny celkovej kondícii nášho tela.
  3. Tuky– strašiak? V žiadnom prípade, tuky sú pre život veľmi dôležité. Ich problémom je množstvo. Myslím, že všade platí- všetkého veľa škodí.
    Tuky v strukovinách sú rastlinného pôvodu a sú potrebnou súčasťou výživy všetkých cicavcov (v tukov rozpustné vitamíny A,D,E,K).
  4. Vitamíny, minerály, fytochemikálie, sýtivosť, jednoduchosť prípravy, rôzmanitosť využitia (kaše, nátierky, prívarky, fašírky, polievky…) Sú vďačným jedlom. 🙂
ako uvariť strukoviny bez nadúvania naučí Chuť od Naty
Strukoviny

Keď si neviem rady v kuchyni a trápi ma hlad, červená šošovica to zachráni. 🙂 Nenafukuje, má príjemnú, ľahko kombinovateľnú chuť. Aj preto ju mám doma stále v zásobe a zachránila ma aj v deň, keď som prvýkrát uvarila falošné mäsoto. 🙂

Moje poznámky k recept Falošné mäsoto

  • Receptúra je základná a dá sa doplniť o ďalšie chute. Skvele sa hodí, ak sa najprv nasucho osmahne trochu prerastenej slaninky, ktorá pustí tuk a následne pridáme cibuľku. Jedlo má skvelú zaúdenú vôňu.
  • Koreniny sú na našom uvážení, čo máme doma. Stačí aj len slovenská klasika- rasca, paprika, čierne korenie a soľ. No doplnením ďalších korenín pridávame nielen na chuti, ale aj na nutričných benefitoch. Kurkuma spolu s čiernym mletým je mega bomba pre trávenie, senovka a čierna rasca je nielen na trávenie, ale aj imunitu a dokonca sú tak jedinečné, že sa odporúčajú na viaceré choroby (napríklad pre onkopacientov a choroby neurodegeneratívneho základu). – pozor, treba konzultovať so svojím lekárom.
  • Paradajkový pretlak by mal byť kvalitný a chutný. Zo cherry paradajok je sladkastý, super. Rada používam aj celé lúpané paradajky v pretlaku.
  • Vývar častokrát robím do zásoby na takéto recepty. V mrazničke ich mám v sáčiku a len v hrnci rozmrazím. V niektorých obchodoch sa dá už vývar v slušnej kvalite kúpiť. Použiť sa dá aj len voda.
  • Čerstvé bylinky nakoniec prípravy dodajú nielen sviežosť a jedlo nadľahčia, ale aj doplnia vábnosť pre zrak. Krásne kontrastná zelená so sýtou oranžovou k sebe ide. 🙂
  • Uvedené množstvo zjeme my piati na večeru s ryžou a trošku nám ostane.
  • Výborné je na druhý deň na raňajky natreté na toast či grahamový (celozrnný) chlieb.

***FALOŠNÉ MÄSOTO***

skvelý tip na zdravú a rýchlu večeru podľa Naty
Falošné mäsoto

Potrebujeme:

1 menšiu tekvicu hokaidó
3 plné hrste červenej šošovice
1 červenú cibuľu alebo banánovú šalotku
2-3 mrkvy
1 paradajkový pretlak
soľ
korenie (viď poznámky)
ghee alebo olej
vodu alebo vývar
čerstvú bazalku alebo oregáno
+ ryžu, cestoviny, zemiaky, chlieb či hrianku ako prílohu…

+doplnenie mäsa- slanina, klobása, ostatok pečeného mäsa z minulých dní…(viď poznámky vyššie)

POSTUP:

Hokaidó očistíme (ja šúpem aj šupku, ale nie je to potrebné), vydlabeme semienka a nakrájame na malé kocky. Mrkvu nakrájame rovnako. Cibuľu nadrobno.

nakrájaná zelenina
Falošné mäsoto

Na tuku vo veľkej panvici osmahneme cibuľku, pridáme mrkvu, prepláchnutú šošovicu a koreniny. Môj základ je kurkuma, senovka, čierna rasca, obyčajná rasca mletá,červená paprika.

Zelenina na falošné mäsoto so šošovicou
Falošné mäsoto

Premiešame, pridáme pretlak a vodu/vývar.
Čiastočne prekryjeme pokrievkou a na miernom ohni varíme do zmäknutia  cca 20 – 25 minút.

Zelenina zaliata vývarom a pretlakom
Falošné mäsoto

Zatiaľ uvaríme ryžu (ak teda podávame falošné mäsoto s ryžou).
Postup, ako uvariť dokonalú ryžu, nájdete TU.

Zmes sem – tam premiešame, v prípade potreby dolievame vodu, aby zmes nebola príliš hustá.

Keď je všetko pekne mäkké, čo trvá cca 15 – 20 minút, plameň vypneme, pridáme čerstvé mleté čierne korenie (s kurkumou sú najlepší kamoši) a dochutíme soľou podľa potreby. Posypeme natrhanými lístkami čerstvej bazalky a môžeme podávať.

Podusené falošné mäsoto od Naty
Falošné mäsoto

Skvelý základ, ktorý môžeme s hrdosťou ponúknuť celej rodine.

Niekto si posype na tanieri sezamom, bryndzou, eidamom, pecorinom, ďalší siahne po klobáse alebo chilli. Komu ako chutí. 🙂

No hlavne spoločne za jedným stolom s príjemnou hudbou a rečnením na znak radosti, že nám chutí, že sa máme.

Jednoduché jedlo plné chuteod Naty
Falošné mäsoto

Dobrú chuť!

POZN.: Zaujal vás recept? Označte ho srdiečkom na konci tohoto článku. Ďakujem 🙂

TIP: U nás sa osvedčilo falošné mäsoto aj ako nátierka na toastový či grahamový chlieb. 🙂

 

vegetariánske jedlo plné chute od Naty
Falošné mäsoto

image_printVytlačiť recept (verzia pre tlač)
Summary
recipe image
Falošné mäsoto
Naty
Published On
Preparation Time
Cook Time
Total Time
Average Rating
4.51star1star1star1star1star Based on 11 Review(s)
65

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *