Ako som zažila kvalitný Food trip na Slovensku- 2.časť

Hneď pod Tatrami, kde naokolo nie sú žiadne autá, len ticho a gagot hús, premýšľam, či ma to víta moja večera… Stojím pred čarokrásnou bránou a nasávam atmosféru. Kedysi stará, schátraná budova mlynu. Dnes dobovo zariadená reštaruácia len s 3 stolmi, možnosťou ubytovania a wellness. Ocitla som na v Batizovciach v Gašperovom mlyne. Po prvej časti môjho foodtripu presne tu pokračovalo moje ochutnávanie výnimočnosti jedál.

Gašperov mlyn

Pán Gašper, majiteľ areálu, vraj od malička snil o vodnej elektrárni. Kúpil starý, už nefunkčný mlyn a rozhodol sa vdýchnuť mu nový život – potok hneď pri budove, ktorý poháňal kedysi mlynské kolo, má stále dostatok sily, aby bol využitý v prospech ľudí.

Foto: pán Gašper ako dieťa

Z budovy urobil úplne niečo iné. Reštauráciu spojenú s ubytovaním a wellness. V spolupráci s výtvarným umelom Mariánom Čižmárikom zariadil interiér veľmi zaujímavo.

V Gašperovom mlyne som objavila:

  • stroje a nástroje, ktoré sa kedysi používali na spracovávanie obilia
  • originálne kusy starodávneho nábytku
  • dobové nádoby
  • vyšívané kusy ľanovej látky, ktoré boli pre Batizovce veľmi typické.

Môj príchod a očakávania

Pri dverách nás čakala veľmi milá a usmiata pani. Ako to už bežne pri ubytovaní býva, po formalitách nám ukázala izbu. Každá je zariadená v inom štýle.

Gašperov mlyn má v ponuke 4 izby:

  • poľovnícka izba
  • izba 4 ročných období
  • izba prútikara
  • apartmán v oblakoch

Pre tento večer sme boli v celom komplexe len my dvaja a personál. Cítila som sa veľmi dôležito, až som mala pocit, že si to nezaslúžim. (v dobrom slova zmysle)

A izba ma uchvátila. Poľovnícka izba. Priestranná a útulná.
Bude zo mňa pecivál! V rohu veľkej izby bolo miesto presne pre pecivála a veruže mi tam bolo veľmi príjemne. 🙂

Foto: z Naty bude pecivál

Reštaurácia: multisenzorická gastronómia

Večeru sme mali naplánovanú presne na danú hodinu. Ešte pred usadením nám čašník porozprával históriu a zaujímavosti mlynu. Pre mňa, domácu pekárku šíriacu osvetu kváskovania, hotový raj. Ako posledné nás zaviedol k obrovským presýpacím hodinám, ich mottu:

„U nás sa zastaví čas a človek sa môže zrelaxovať.“

Asi som si ich mala zabaliť so sebou domov :), no boli väčšie ako ja. Trochu som sa pri ich motte uškrnula. V mojej hlave stále niečo lieta, mám problém vypnúť.

Foto: presýpacie hodiny

Na stole nás čakalo menu. 8 chodov. Ich názvy boli originálne podané. Len hlavné suroviny. Nič viac.

Foto: menu

Ostala som v príjemnom šoku, keď prišli za nami kuchári z kuchyne a predstavili sa. To som videla len v telke. Po krátkom rozhovore sa opýtali na alergie, intolerancie a zaželali čo najväčší zážitok. Noblesné!

Bola som uchvátená a to bol však len začiatok. Jedlá boli prinajmešom originálne.

Pri predstave jedla „karfiol – kapor – medvedí cesnak“ si predstavím filet kapra dochutený kariolovým pyré a medvedím cesnakom. Možno by som ho dala ako ozdobu. ALE!
Tak, ako každý jeden chod servíroval priamo kuchár, tento priniesli na kameni. Kapra by som nenašla. Podávala sa totiž pena z kapra, majestátny karfiól a domáci zaváraný medvedí cesnak. Multisenzorická gastronómia- waw! 🙂

Každé jedlo bolo hotovým prekvapením. Aj keď som vedela, aký chod nasleduje, vždy som bola ohromená.
Cítila som sa ako v kuchyni michellinského kuchára Hastona Blumentála. Ale toto bolo lepšie- bolo to u nás, v našich Tatrách.

Čakali by ste marinovanú šunku z káčera? Och tá klinčeková vôňa, ktorá k tomuto mäsu tak dokonale ladila…

Dezert som chcela pôvodne odmietnuť. Káva – orechy – medová pálenka. Na to som chuť nemala. Ale prišli kuchári a priniesli mi zmrzlinu a orechové crumble aaaaa bolo to také mňam….

3,5 hodiny gastronomického zážitku. Až ma mrzelo, že to skončilo. 🙂 Zakúsila som úplne presne, čo to je jesť ako Francúz, jedlo si užiť a nechať sa unášať prekvapením, ktoré chutí.

Asi aj vďaka párovaniu vín som bola príjemne nasýtená. (inak by som bola určite prejedená). Ja, ktorá vypijem len málo druhov vína /rozumej 2 druhy vína/, som tam bola ako skúsená vinárka – tak perfektne sa jednotlivé vína hodili k jedlám, že aj menej sladké druhy vína mi chutili.

Aké negatívum som našla?

Žiadne. Od piky bolo všetko rozprávkové. Prístup mali ku nám, akoby sme boli z kráľovskej rodiny. Izba bola čistá, a to som na to háklivá, jedlo bolo honosné…

Keď som si v aute po ceste späť prehrávala tento zážitok, s pokorou musím uznať, že im sa to podarilo- zastavil sa mi čas a ja som si vedela vychutnať dokonalosť chvíle. Nie na pár minút, ale na celé hodiny.
Až budem chcieť utiecť z reality, zavolám im.

Moje rady, ak by ste sa chceli vypraviť aj vy do Gašperovho mlynu

  • Do reštaurácie sa nedá prísť len tak náhodne. Treba si stôl vopred rezervovať, niekedy sa dlhšie čaká na uvoľnenie termínu.
  • V prípade, že ste alergik, či máte v strave nejaké obmedzenia, vopred ich treba nahlásiť. Menu vám upravia.
  • Pri večeri je dobré párovať jedlo s vínami. Môj hrdina, s oveľa väčším žalúdkom, mal ku koncu problém pochutnať si na jedle. Pil cognac. Ja problém nemala, ja párovala. 🙂
  • Ak máte radi saunu, určite využite ich wellness. Okrem viacerých druhov sauny sa človek môže zrelaxovať v jacuzzi, alebo sa vyhriať na tepidáriu.
  • Prechádzka je priam ako v oblakoch. Za mlynom je nádherný výhľad, kde sú celé Tatry ako na dlani.

Rada tam zavítam opäť. Menu pravidelne obmieňajú, preto sa už teraz teším, čím ma prekvapia nabudúce.

Odporúčam každému, kto má rád jedlo a rád si na ňom pochutí, aby sa nechal unášať gastronómiou Gašperovho mlynu. Bolo mi cťou zakúsiť ich atmosféru jedla.

image_printVytlačiť recept (verzia pre tlač)
16