Dávidkova mliečna ryža

Sú jedlá, pri ktorých si poviem nikdy – nikdy.  Niekedy práve averzia voči jedlu býva mojou výzvou nájsť spôsob, ako jedlo urobiť prijateľným, jedlým a chutným. 🙂 Stalo sa tak s mliečnou ryžou. U nás doma ju nikto nemá rád. Iba Dávidko spomína na ryžu v sladkom podaní zo škôlky. Čítajte, ako sa u nás stalo, že sa u nás varila mliečna ryža.

Jedlá, ktoré by sme nikdy nezjedli

Všimli ste si, ako na nás a našu chuť do jedla vplývajú spomienky? V dobrom aj v zlom.
Pochádzam z troch detí, troch dievčat. Narodila som sa rodičom so značným vekovým rozdielom. Malo to svoje výhody aj nevýhody.
Zažila som v detstve liberálnejšie nútenie do jedla, než moje sestry. Už asi nemali na mňa toľko trpezlivosti. 🙂 Aj keď v niektorých jedlách boli striktní. Preto si dokonale uvedomujem následky nechute. Napríklad chlieb s maslom a medom. Alebo skôr tá kombinácia maslo a med. S chlebom je to len korunované. Bolo to jedlo, ktoré ma nútili jesť v čase, keď bola moja sestra v nemocnici. Bola som malá a mohla som ísť pozrieť ju len vtedy, keď som zjedla medový chlieb. To bola podmienka.
Dodnes sa mi ježia chlpy na rukách, aj keď taký chlieb zjem a poviem si, že to nie je až také hrozné. No tie spomienky sú… 🙂 Tiež poznáte niečo podobné?

Púpavový med

Verím, že v škôlkach, školských jedálňach alebo za rodinným stolom mali autority nad nami len tie najlepšie úmysly. Že nám špenát, dukátové buchtičky, pľúcka na smotane či kapustové jedlá kázali jesť za každých okolností, pretože si mysleli, že si len vymýšľame pri tvrdení, že nám to nechutí. Za jedlo rodičia platili, tvrdo na neho denne pracovali, jedlo je o nasýtení sa.
Ešteže je éra nútenia do jedla za nami. (teda dúfam!)

Nie sme vyberaví, len nám chutia iné veci

Trúfam si povedať, že u nás v rodine nie sme vyberaví. Pochopila som sama na sebe, že sú isté kombinácie surovín, ktoré mi nechutia. Jednoducho neexistuje zlá potravina, len zlá úprava.
Jeden má radšej suchšie kraje z koláča, ďalší čaká na šťavnatý stred. Existuje rovnováha, dopĺňame sa.

recept na slivkocý koláč s kváskom od Chuť od Naty
Koláč, ktorý búra múry

Jednoznačne sa zhodneme ako rodina, že jedlá ako žemľovka, ryžový nákyp, mliečna ryža a sladké kapustné fliačky- to sa u nás variť nebude. A vieme sa spolu o tom veľmi kvetnato rozprávať.

Ryža na sladký spôsob

Pri jednom rozhovore som si všimla, že sa Dávidko menej zapája. Ostal ticho a len počúval. Nezdalo sa mi to. Spýtala som sa ho, čo si o tom myslí on a váhavo odpovedal, že jemu vcelku ryža na sladký spôsob chutí. Najmä ryžový nákyp zo škôlky. Vraj ho pani kuchárka robievala veľmi chutný. Vždy k nemu podávala zaváranú marhuľu. A tú má Dávidko extra rád.

Do škôlky môj malý-veľký hrdina už dávno nechodí a uvedomila som si, že mu toto jedlo chýba. So sestrami sa zhodol, že v škole je to so sladkou ryžou “katastrofa”. No a ja toto jedlo ani neviem variť!

Mliečna ryža

Priznávam, že mi to prišlo ľúto a zaumienila som si, že mu tú jeho spomienku vrátim. Nevedela som síce, akým spôsobom, lebo už len pri pomyslení na sladkú chuť ryže sa mi stiahne hrdlo dosť podobne, ako pri medovom chlebe.

Zmyslela som si na televíznu reláciu s Andrejom Bičanom, kde súťažili proti sebe vždy dvaja kuchári. Mali rôzne zadania a jedlá potom hodnotila porota…ako sa len volala?
Vystupoval v nej aj taliansky kuchár, ktorý (okrem veľa iných jedál) varil rizoto s jahodami. Dostal “výprask” od poroty, pretože nebolo ani slané, ani sladké. Povedali mu, že by pridali cukor, smotanu, vanilku…niečo na doladenie chutí.

Dávidkova sladká ryža

Hí!- zrazu som to mala! 🙂 To by som zvládla ochutnať, zjesť… Vlastne mliečna ryža. Uvarila som ju tak odoka, podľa seba. Neviem, kto mal väčšiu radosť, lebo keď som ochutnala, nebolo to vôbec zlé! 🙂

Najneobľúbenejšie jedlá u vás doma

Bez pochýb som musela tento zázrak pre mňa odfotiť a spísať! V súvislosti s tým som myslela pritom na vás. Že asi veľa z nás má svoju “sladkú ryžu”. Recept s fotografiou som zverejnila na svojom Instagrame Chuť od Naty a položila vám otázku, ktoré jedlo u vás to najneobľúbenejšie.
Myslím, že toľko odpovedí a nie jednoslovných som asi ešte nemala. Niektoré boli naozaj vtipné, iné plné odhodlania vymazať “to” jedlo zo zoznamu jedál. Skrátka- toto bola ohnivá téma, z ktorej sme sa potrebovali všetci vypísať.

TIP: Stále sa môžeš zapojiť do hľadania NAJNEOBĽÚBENEJŠIEHO jedla. Pod príspevkom na Instagrame presne s fotografiou a postupom tohoto receptu.

Moja sestra mi raz povedala veľkú pravdu. Teda ona mi ich povedala viac. 🙂 Ale jednalo sa o povestné starenkine kapustníky, u nás známe ako zelníky. Ten recept je legendárny, starenka bola ich kráľovnou. Lenže ako malá som ich ne-ná-vi-de-la. 🙂 Keď som si ich z veľkej nostalgie za starenkou po rokoch upiekla a ochutnala, zistila som, ako veľmi som sa v ich chuti mýlila. Ako to, že sú tak dobré?

Musela si na ne dospieť.

Postupne, pomaličky tak prekopávam svoje “nikdyjedlá”. Nie vždy to hneď vyjde a uvarím tak, aby mi chutilo, no už som pokorila zelníky, pečienku (ale len kuraciu a kačaciu zatiaľ), žemľovku (aj keď ešte psychika úraduje) a teraz aj mliečnu ryžu. Alebo sa jej hovorí aj ryžový puding, či?

recept na kapustníky podľa originálneho receptu vám prezradí Naty
Unínske zelníky

Je to môj prvý medzikrok k nákypu. Verím, že čoskoro pripravím Dávidkovi jeho vysnený ryžový nákyp ako zo škôlky. Lebo keď som zbadala iskričky radosti v jeho očiach, ako jedol mliečnu ryžu, dodalo mi to na odhodlanosti.

Možno to tak je aj u vás. Možno aj vy ste na niektoré jedlá museli dospieť. A možno je potrebné si jedlo uvariť podľa seba. Dať menej cukru, vymeniť ovocie, či niečo iné. Lebo život treba oslavovať. A jedlo je jedným z foriem oslavy.

Moje poznámky k receptu Dávidkova mliečna ryža

  • Najlepšie je uvariť ryžu vopred, aby sme jej dali dostatočný časový priestor na chladenie. Aj chute sa lepšie rozvinú. Pre varení na poslednú chvíľu sa ochudobňujeme o smotanovosť a vláčnosť dezertu.
  • Ryžu som použila guľatozrnnú (značky SOS a Lagris) aj arborio- ryža určená pre typické talianske rizoto. Všetky tri boli úplne super.
  • Mlieko som použila plnotučné- išlo mi o plnosť chute. 🙂
  • Raz som to s vanilkou prehnala, usypala jej tam viac a ryža bola potom horkejšia. Stačí jej naozaj len štipka. Kvality netreba veľa.:)
  • Neľakajte sa vodovej konzistencie po dovarení. Je to úplne v poriadku, mlieko sa do ryže počas chladenia ešte vsaje.
  • Ovocie je možné použiť akékoľvek. Najmä to, čo nám chutí.
  • Tip od vás- na dno pohára pri servírovaní dajte lyžičku čokoládového krému typu nutella a pod. Je to krásne prekvapenie na záver. 🙂
  • A na vrch je super šľahačka. 🙂
  • Z tohoto množstva pripravíte 3 – 4 poháre dezertu. Samozrejme závisí od množstva. Je to skôr sladký dezert, ako hlavné jedlo.

***DÁVIDKOVA MLIEČNA RYŽA***

Dávidkova sladká ryža

Potrebujeme:

2 šálky mlieka
1 šálku vody
1/2 šálky ryže (pre typ ryže kuk na poznámky k receptu)
štipku sušenej vanilky alebo 1/2 lusku
1/2 šálky kryštálového cukru
+ ovocie, mandle, pistácie, med

Postup:

Do hrnca s hrubým dnom dáme mlieko, vodu, ryžu a vanilku.

príprava na varenie

Privedieme k varu a stíšime na stredný plameň. Odokryté varíme asi 15 minút s tým, že zmes sem – tam premiešame.

Zmes začína vrieť

Po štvrťhodine bude zmes ešte tekutá, ale ryža už takmer uvarená.

Hustota po dovarení

Odstavíme z plameňa, vmiešame cukor a necháme vychladnúť. Tekutina sa bude akoby strácať.

Hustota po vychladnutí na linke

Keď je zmes vychladnutá, dáme ju do chladničky najlepšie cez noc. Ale v podstate stačí, aby sa riadne schladila, takže cca 3 – 4 hoďky minimálne. Zmes je následne pevná, ale krémová. Nie tekutá, skôr omáčkovitá.

Po nočnom vychladení

Následne už len dáme do pohárov, ozdobíme ovocím, čokoládou, orechmi, šľahačkou…

Dávidkova sladká ryža

Dobrú chuť!

POZN.: Zaujal vás recept? Označte ho srdiečkom na konci tohoto článku. Ďakujem 🙂

TIP: Aj vy ste vyrastali na krupičnej kaši? V tomto recepte sa dozviete super grify, ako ju uvariť naj naj naj.

káva

image_printVytlačiť recept (verzia pre tlač)
Summary
recipe image
Dávidkova mliečna ryža
Naty
Published On
Preparation Time
Cook Time
Total Time
Average Rating
51star1star1star1star1star Based on 6 Review(s)
65

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *