Zbožňujem, keď sa zastaví čas a otvorí sa mi možnosť vychutnania si okamihu. Vtedy celá myseľ spomalí, načerpám mentálnu silu a cítim sa uvoľnená. Presne tento pocit zakúšam pri príprave domácich cestovín. Nielenže si oddýchnem, no ešte aj moje sebavedomie podrastie, keď mi stolujúci ukazujú palec hore. Takto sa to deje, keď navarím špenátové ravioly plnené kozím syrom.
[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=SLcR4iPuW5E[/embedyt]
Cestoviny
Na cestoviny nám stačia len dve suroviny a už aj máme vďačné jedlo. Múka a vajce.
Ich spojením vzniká hutná zmes, ktorú treba miesiť.
Najlepšie cestoviny, ktoré som kedy jedla, boli ručne pripravované. Teplo a láska rúk, dostatočné miesenie a hranie sa so štruktúrou cesta dodalo múke s vajíčkom správnu iskru.
Iný tvar, iný mrav? Alebo chuť… 🙂
Taliani majú normálne encyklopédiu rôznych tvarov a aj keď sa jedná o jedlo z tých istých surovín, aj tak je zážitok a pôžitok z jedla rozdielny.
Jedná sa presne o tvar. Písala som o tom už v tomto originálne talianskom recepte a aj časopis Dobré jedlo mi venoval viac strán, aby som cestoviny a ich chuťové zážitky viac rozobrala.
Rozdielna chuť cestovín je ukotvená v rozdielnom tvare. Inak sa hryzie, inak sa cesto dotýka podnebia. A to vyvoláva iné zmyslové zážitky.
Al dente, prosím!
Kdesi som čítala, že ak sa rozhodnem ísť do Talianska, mám si dať pozor, lebo cestoviny tam varia nedovarené. 🙂
My ako Slovenský národ sme zvyknutí na naše mäkučké kolienka ešte zo škôlky. Nepríde nám, že mierne tvrdé, naskus teda al dente sú tie správne.
Ako správne variť cestoviny?
Taliansky priateľ varil k obedu cestoviny a samoška- kecali sme popritom. Stál po celú dobu varenia cestovín pri hrnci a cestoviny často miešal.
Sprvu som si to ani nevšimla, no postupne pozerám, že čo ich furt mieša. Veď ja by som zatiaľ riad umyla, upratala neporiadok, či niečo duchaplnšie uskutočnila… No tie cestoviny mali grády!
Pochopila som to:
Cestoviny je potrebné často miešať v dostatočnom množstve osolenej vody a sledovať hodinky koľko sa už varia.
Dobré cestoviny v sáčiku majú čas prípravy napísaný na obale. A v prípade, že s nimi budeme ešte niečo robiť tepelne, napríklad zapekať ich, vytiahneme ich 2 – 3 minútky pred odporúčaným časom.
Potom sa aj z obyčajných zapekaných cestovín s brokolicou môže stať labužnícka záležitosť.
Ako zistím, že cestovina je už uvarená?
Po prehryznutí musí byť tvrdšia, alebo v mieste prehryznutia cestoviny nesmie byť cesto ešte surové. To zbadáme podľa bielej vrstvy v cestovine.
Cestoviny al dente majú skvelú výhodu. Nielenže sú chuťovo výraznejšie a teda nesú v sebe lepšie chuťovú stopu, no majú aj nižší glykemický index, ako tie už rozvarené. (To ale teraz neznamená, že sa ich budem cpať jedna radosť.)
Čerstvé cestoviny
Čerstvé cestoviny sú niečo iné. Uvarené sú bleskovo a domáca príprava im dodáva na chuti.
Príprava by ma mohla aj odrádzať. Našla by som rýchlo veľa dôvodov, prečo nie a hneď prvý by bol- veď sú kvalitné aj v obchode, netreba strácať čas. Aj vy by ste týmto začali?
Ale! Navrhujem pozrieť sa na to inak, ako Amalia Moretti, tretia žena lekárka v Taliansku. Snažila sa ľudí naučiť, že jedlo je oslavou spoločnej chvíle, vyvrchlením dňa bez ohľadu na stav našej peňaženky. Jesť sa dá chutne, hygienicky, s radosťou a úsporne- tak to prezentovala vo svojich knihách. Podľa nej by sme sa mali vyvarovať bezduchému pleniu brucha bez zamyslenia sa nad chuťou, atmosférou a zážitkom.
Teraz má domáca príprava cestovín zmysel. Je to o trochu zdĺhavejší proces, no stojí za to.
Teda to isté, ako zájsť si na burger do reštiky alebo si ho urobiť doma na grile.
Plnené cestoviny
Iná téma a stále to isté, stále sme v cestovinách. Cestoviny teda nemusia byť len o plochom ceste v nejakom tvare, no dajú sa plniť a pridať im tak ďalšiu chuť a 3D rozmer.
Čím môžeme plniť cestoviny?
Mleté mäso, syr, ricotta, šunka, zelenina…možností máme neúrekom.
Vznikajú tak tvary cestovín s názom- ravioly (cestoviny v tvare štvorca), tortelliny (majú tvar stočených taštičiek), cappelleti (majú tvar klobúčikov) alebo fagotiny (majú tvar uzlíka).
Špenátové cestoviny plnené kozím syrom u nás doma
Nielenže môžeme múku s vajíčkom – teda cestovinu naplniť plnkou, ale aj do základného cesta môžeme pridať niečo na ozvláštnenie.
U nás to bol špenát.
Akosi sa mi v poslednej dobe pýtal špenát, jeho chuť, vôňa i farba… To už asi s tej dlhej zimy… Dala som ho už k lososovi, ktorý si aj vy chválite. Urobila som aj klasiku s vajíčkom a teraz som ho dala do cestovín.
Krásne zelená farba osviežila celý vzhľad cestovín.
Mala som v pláne urobiť ravioli. Vedela som, že ak dodržím všetky rady, nemám sa čoho báť. Bude to jedlé a bude aj úžasné.
U nás doma sa hneď ujali. Nielen u detí, ale aj u mňa. Predstava otročiny v kuchyni sa nekonala. S príjemnou hudbou ako podmaz som vyvetrala hlavu a ešte som sa pritom aj o jedlo postarala. 2v1 a bola som za hrdinku. 🙂
Odporúčam. Tento recept je veľmi vďačný.
Moje poznatky k receptu špenátové cestoviny plnené kozím syrom
- Špenát používam často čerstvý. Listy len sparím. No može bť aj mrazený.
- Keďže každá múka má inú väznosť vody, teda savosť, je potrebné cesto cítiť v rukách a doladiť si pomery tak, aby bolo cesto tuhšie, no stále elastické, čo najmenej lepivé.
- Dôležité je miesenie. To nepodceňujme. Ak by sme to len narýchlo odbili, boli by na chuť tvrdšie a mdlejšie. Pohrajme sa trochu s cestom pri miesení a doprajme mu čas.
- Cestu prospeje, ak si po vymiesení chvíľu oddýchne.
- Recept sa dá upraviť aj na kváskovú verziu. Vtedy pridáme do jamky s vajíčkami aj 1 PL materského kvásku. Vypracované cesto potom necháme aspoň tri hodiny oddýchnuť na linke prekryté. Následne pokračujeme podľa receptúry.
- Pri plnení môžeme použiť akúkoľvek plnku, ktorá nám chutí. Super je aj bryndza. 🙂
- Pri tvorení raviol a pevného spojenia cesta nám pomôže trocha vody. Nanášam ju mašlovačkou. Hneď potom cesto preklopím a pevne uzatvorím.
- Pri tvarovaní vytláčame rukou vzduch preč. Máme dosiahnuť cesto, ktoré je naplnené len plnkou. Všetok vzduch teda vytlačíme.
- Najlepšie je sa na to pozrieť vo videu. Je to krásne vidno a je nie je to zložité.
- Vodu na uvarenie cestovín dáme zovrieť. Až keď vrie, osolíme ju. Uvarené ravioly plávajú na hladine.
- Stačí k min len nastrúhať syť, pridať čerstvú zeleninu a pochutnať si. 🙂
- Ak sa mi nechce plniť cesto na ravioly, vyvaľkané cesto radielkom rozdelím na 1 cm hrubé pásy a vzniknú tak pappardelle- druh širších cestovín a syrom v nich len rozmiešam.
- Z tejto dávky sa naje moja rodina do sýtosti aj s polievkou.
***ŠPENÁTOVÉ CESTOVINY PLNENÉ KOZÍM SYROM***
Na cesto potrebujeme:
375 g hladkej múky špeciál
2 vajcia
2 žĺtka
1 ČL soli
250 g sparených špenátových listov
Na plnku potrebujeme:
200 g kozieho mäkkého syra
Postup:
Najlepšie na pracovnú dosku vysypeme naváženú múky a vytvoríme z nej najprv kopec. V strede prstami urobíme jamku. To bude miesto, kde dáme suroviny a ostanú tak zachytené v múke.
Do jamky pridáme najprv vajcia a soľ. Pomocou vidličky začneme pomaličky skraja zapracovávať múku tak, aby vznikla redšia kaša.
Následne pridáme špenát a celú masu dostatočne spracujeme na hutné, ale stále vláčne cesto.
Cesto na špenátové cestoviny rozdelíme na dve rovnaké časti. Bude sa nám tam ľahšie pracovať.
Prvú polovicu rozvaľkáme natenko a pomocou čajových lyžičiek nadávkujeme do jedného radu časť z kozieho syra.
V jednom rade ich výjde asi 5 kôpok.
Cesto okolo kozieho syra potrieme jemne vodou a celé cesto preložíme.
Skryjeme tak kozí syr.
Rukou poriadne utesníme tak, aby sme vytlačili aj vzduch, ktorý by mohol spôsobiť popraskanie cesta a vyliatie plnky počas varenia.
Radielkom odrežeme pás s raviolami a oddelíme ich zvlášť.
Naplnené ravioly pokladáme na pomúčený tanier, aby sa neprilepili.
Takto spracujeme celé cesto.
Do veľkého hrnca dáme variť vodu. V momente vretia pridáme do vody soľ a vhodíme ravioly do vody.
(Pozor na prskanie vody, opatrnosť je na mieste.)
Uvarené cestoviny plávajú na hladine. Vyberieme ich z vody, prelejeme olejom a posypeme syrom.
Parmezán je super, no akýkoľvek syr je fajn.
Podávame hneď.
Dobrú chuť!
POZN.: Odporúčam aj ďalší recept so špenátom na Zelený tanier alebo Zapekané palacinky so špenátom a ricottou.
Páči sa vám recept? Dajte mu srdiečko na konci tohto článku.