Chceš teplý chlieb, ale nemáš čas? Kváskovanie ťa neláka? Alebo kváskuješ, lenže tvoje múky sú po uplynutí doby minimálnej spotreby? Skús írsky sódový chlieb. Je rýchly, nechce miesenie, odmieta kysnutie, hneď sa pečie, do zloženia prijme zostatky z nedeľného obeda. Môže byť nasladko či naslano a vyžaduje nulovú starostlivosť. Skrátka ak ste dostali práve chuť na chlieb, írsky sódový chlieb máte do 40 minút na stole. Ako je to možné? Čítajte ďalej. 🙂
Írsky sódový chlieb
Kedysi mi chodievali kartičky s receptami z nejakej reklamačnej agentúry, ktorá poslala zdarma 5 receptov a ponúkala mi, že ak si objednám ich pravidelné zasielanie, pošlú mi ako darček špeciálny šanón, kde si môžem recepty zakladať. Bola to jediná vec, ktorú som si objednala. Teleshoping u Naty doma- niečo na ten štýl 🙂 Pamätáte na to? Tiež ste „naleteli“?
Recepty mi chodili pravidelne a niektoré boli naozaj že mňam. Kvalitu hodnotím až teraz objektívnejšie, vtedy mi prišli waw všetky. 🙂
Jeden z receptov bol aj sódový chlieb. Pamätám si presne tú fotku, ako ma to zaujalo. Vtedy som vôbec nepiekla chlieb, kváskovanie u nás vôbec nefičalo. Recept bol nafigu, resp. si pamätám, ako cesto príšerne lepilo, bola som z toho nervózna a navyše sme mali návštevu, ktorú som chcela pohostiť týmto chlebom.
Moje zoznámenie s írskym chlebom teda nebolo pozitívne, ale jeho čarovný odkaz vo mne ostal:
expresne rýchly, bez miesenia, bez kysnutia, len zmiešaš a pečieš.
Obchodík u Naty
Mám rada svoj obchodík. Pre mňa je to miesto plné dobra, priateľstva, kvality a pozitívnosti. Zakladám si na tom, aby tovar, ktorý v ňom ponúkam, bol mnou poznaný, používaný, aby som sa vedela zaň postaviť, keď vám ho ponúkam. A každého, kto príde, si veľmi vážim. Je pre mňa darom a želám si, aby to každý pocítil.
Aj preto deťom ponúkam balóniky pre radosť a dospelí, aby nechodili na trapáka s balónikom (aj keď trápne je len to, čo my sami považujeme za trápne), ponúkam výroky. S názvom „náhoda neexistuje“ plním malú ošatku výrokmi, ktoré ma niečím oslovili a keď niekto príde, ponúknem ho, aby si so zatvorenými očami vzal- lebo náhoda neexistuje a ten výrok je pre neho.
Nefunkčný kvások
Zrovna minulý týždeň sme umiestnili pred obchodík informačnú tabuľu. Z jednej strany ponuka, z druhej trefná básnička. 🙂 ľudia sa pristavujú, usmejú, pochvália, spýtajú… je to milé. Prídite sa pozrieť. 🙂
Pri tabuli sa pristavil aj jeden pár. Zaujalo ich, že máme v ponuke čerstvý kvások a tak vstúpili do obchodíku.
Vraveli, že kváskovali, no kvások im „pošiel“ a radi by sa k domácemu chlebíku vrátili, lebo im „chýba tá poctivá chuť a vôňa po celom dome“.
S radosťou som im balila kvások spolu s návodom, ako sa oň starať, aby to bolo jednoduché a pýtala som sa, či majú aj múku na kŕmenie. A tu sa dostávame k pointe, prečo vám to celé píšem k receptu na nekváskový chlieb 🙂
Múku mali vraj určite po záruke, pretože odkedy nekváskujú, múka tam len tak stojí.
TIP: Ošatky tej najvyššej kvality pre tvoj chlieb od Naty. Tieto ošatky ti vydržia dlhé roky. Kúpou ošatky dostaneš aj návod, ako sa bezprácne o ňu starať, aby ti vydržala.
Múka po záruke
Problém s múkou po záruke riešim dosť často, ale ako vyznávam, že náhoda neexistuje, asi teraz bol ten správny čas, kedy som dostala bezva nápad!
Keď totiž dosiahne múka dobu svojej minimálnej spotreby, je možné ju použiť aj potom. S najväčšou pravdepodobnosťou jej nič nebude, no kvások v nej už nepracuje správne, môže mať slabú silu, alebo dokonca nemusí v takej múke pracovať vôbec.
Je to spôsobené enzýmami, tukmi a ďalšími zložkami. Kvások je živý organizmus, prebiehajú v ňom bio – chemické reakcie. Bio je odvodené z latinského bios- život. Ak sú jednotlivé zložky múky už neaktívne, zoxidované a pod., kvások nevie správne pracovať. Preto je na kvások najlepšia múka vrámci minimálnej spotreby. A najlepšie by bolo, ak by mala túto spotrebu 6 mesiacov. Pretože múka si svoje pekárenské vlastnosti prirodzene zachováva 6 mesiacov od zomletia.
TIP: Obchodík u Naty kamenná predajňa alebo eshop. Najlepší obchodík pre Tvoje kváskovanie bez otrokárčiny a ozajstnú chuť.
Lenže čo s múkou, keď už je po tejto dobe minimálnej spotreby? Dá sa použiť s iným kypridlom- s práškom do pečiva, sódou…
Ako som rozprávala a vysvetľovala dvojici, čo vám o múkach píšem, napadol mi presne írsky sódový chlieb. Veď to je geniálny nápad, ako spotrebovať múku, pochutiť si a neplýtvať! Odporúčila som im, nech z múky urobia tento chlebík a nemusia múku vyhadzovať- veď to by bola veľká škoda.
Ako to v sódovom chlebe funguje
Začala som čítať o tomto chlebe viac. Zarazila som, že je na mraky rôznych receptúr. Niekto používa maslo, iný olej, ďalší vajcia a niekto len základné suroviny.
Čo je dôležité pre nadýchanie chleba je, aby ako tekutina bol použitý cmar, alebo iná kyslá tekutina. Bez toho by sóda nepracovala správne a chlieb by bol hutnejší.
Síce on je hutnejší sám o sebe, nečakajme naivne penové obláčiky, ale je plný malých bubliniek, ktoré vznikajú práve vďaka sóde a kyslejšej tekutine.
TIP: Začni kváskovať a presvedč sa, že to je jednoduché. Prihlás sa na kurz kváskovania, kde ti bude všetko vysvetlené.- Kváskovanie nie je žrút času, ak vieš, ako na to. 🙂
Náhrady cmaru
Neviem, ako máte dostupnosť cmaru vy, ale u nás v obchode majú len kefír a zakysanku. Do Bratislavy sa mi jazdiť nechcelo teda… ale cmar nemusí byť zastúpený.
Rovnako poslúži aj:
- kefír,
- mlieko zmiešamé s citrónovou štavou,
- jogurt rozmiešaný s mliekom
- rastlinné mlieko s citrónom alebo octom.
Takže aj nemliečni môžu piecť tento chlieb! 🙂
Obmeny sódového chleba
Pamätám si na diel Paula Hollywooda, ako mal pečiacu výzvu s jednou pani z Írska, kto upečie lepší írsky chlieb. Každý teda robil svoju verziu.
Základ mali rovnaký na cesto mali rovnaký a potom Paul otvoril chladničku a pridal do cesta pečené zemiaky s rozmarínom, ktoré mu ostali z predošlého dňa. Jeho rivalka robila chlieb nasladko- použila sušené hrozienka a pomaranč. Nepamätám si, ako ich súboj dopadol, no to nebolo určite cieľom. 🙂
Írsky chlieb je tak vďačný na obmeny. Pojme čokoľvek. Íri si ho zvykli piecť najmä v pondelok, aby sa zasýtili so zbytkami z nedeľného obeda. Samozrejme, určite si ho pečú aj v iné dni. Táto informácia o neplýtvaní a využívaní surovín do poslednej omrvinky mi utkvela v pamäti.
Ak sa vo vašej domácnosti nachádza múka po dobe minimálnej spotreby, urobte si írsky chlieb. Zasýtite sa kvalitným domácim fast food-om.
Moje poznámky k receptu Írsky sódový chlieb
- Pomer múky hladká a celozrnná som zvolila čisto z momentálnej chute. Avšak pokojne si môžete múky upraviť, ako potrebujete. Dať mix rôznych druhov a typov múk…. Iba bielu, alebo špaldovú, či usypať z ražnej…. Pri zmene múk sa riaďte hmotnosťou a fotopostupom v recepte nižšie, kde vidíte požadovanú hustotu.
- Cmar je možné nahradiť. Stačí rozmiešať jogurt v mlieku, alebo použiť kefír… V prípade použitia rastlinnej náhrady mlieka alebo obyčajného mlieka pridajte 2 PL citrónovej šťavy a chvíľu počkajte, kým sa zrazí.
- Sódový chlieb rýchlo tvrde. Nie je to chlieb na týždeň, skôr na okamžitú spotrebu. Je skvelý ešte taký teplý s rozpúšťajúcim sa maslom na vrchu.
- Kríž na povrchu cesta má dva významy. Znak požahnania (duchovný pohľad) a aby sa dostatočne celý prepiekol (pekársky pohľad). 🙂 Ja pridávam svoj ďalší- hneď je naporcovaný a každý si môže odtrhnúť z chleba svoju časť.
- Chlieb môže byť nasladko aj naslano, ako máme chuť.
- Je to expresne rýchly, nenáročný, úžasne variabilný a chutný chlieb.
***ÍRSKY SÓDOVÝ CHLIEB***
Potrebujeme:
250 g pšeničnej hladkej múky
250 g pšeničnej celozrnnej múky
1 ČL jemnej soli
1 ČL sódy bikarbóny
400 ml kefíru/cmaru… (o náhradách kuk poznámky k receptu vyššie)
POSTUP:
Najprv zapneme rúru na 200’C. Rúra musí byť už rozohriata, keď zamiešame suroviny a to ide veľmi rýchlo.
Do misky navážime múku. Druh múky (pšeničná, špaldová ražná…) zvoľte podľa chuti a nálady. Tento recept funguje super.
Pridáme soľ, sódu a metličkou suché suroviny rozmiešame.
V strede urobíme jamku, vylejeme do nej cmar či inú náhradu (kuk vyššie na poznámky k receptu). Varechou mierne rozmiešame, čo sa dá a následne spojíme úplne rukou.
Vzniknutú masu nejako špeciálne nemiesime, len aby boli suroviny poriadne spojené.
TIP: Čo sa týka konzistencie- také tuhšie blato. 🙂 Ja viem, znie to zvláštne, ale najviac to vystihuje konzistenciu. Píšem to najmä z dôvodu, že rôzne druhy múk sajú rozdielne a býva aj rozdiel v hustote kefíru/cmaru. Ak by bolo cesto príliš hutné, najlepšie je napustiť trochu vody do nádobky po cmare, pohŕkať s ňou, aby sa voda zriedila s pozostatkom cmaru a uliať podľa potreby do cesta. Teraz je to skôr po cite.
Cesto prenesieme na mierne pomúčenú pracovnú dosku.
TIP: Teraz by sme do cesta mohli pridať sušené ovocie. Alebo pečené zemiaky, ktoré ostali zo včera. 🙂 Bylinky? Jasné 🙂 čokoľvek!
Pomúčime si mierne ruky, aby sme sa nelepili. Cesto trošku premiesime, aby sme vytvorili guľu.
Drsný povrch cesta nie je závadou, je to skôr typické.
Vytvarované cesto na írsky chlieb prenesieme na plech s papierom na pečenie. Pomocou stierky (skvelé stierky, ktoré používam aj ja kúpite TU) urobíme do cesta kríž až takmer dolu, cez celé cesto. Ale nerozdelíme ho úplne.
Žiadny oddych cesta, kvasenie/kysnutie nič. Akonáhle sa stresne sóda s kyslým mliekom, začne reagovať a tvoriť malé bublinky. Túto aktivitu chceme čo najviac využiť pre mäkkosť chleba, preto je to také rýchle.
Dáme ihneď piecť do vyhriatej rúry na 200’C a pečieme cca 30 minút. Mahagónová farba hlási, že je hotovo.
A teraz to slastné- stačí počkať chvíľu, čo odíde najväčšia horúčnosť a na ešte teplom chlebíku si pochutnávať. Také roztápajúce sa maslo….alebo aj džem… tiež ste preglgli? 🙂
Dobrú chuť!
TIP: Natrite si na sódový chlieb nátierku bez masla. Veľkou mňamkou si zlepšíte deň. 🙂 Ak hľadáte extra rýchle domáce pečivo do 30 min na stole, tieto bochníčky sú záchrana. Nech chutí.:)
POZN.: Zaujal vás recept? Označte ho srdiečkom na konci tohoto článku. Ďakujem 🙂