Marekove mandľové kolieska

Urobila som mužovi náhradu za linecké pečivo, pretože to klasické moc nemusí. V kváskovej podobe a s celozrnnou múkou ma vychválil, akú skvelú dobrotu som mu napiekla. Ej, tak to už je niečo. Zdravé mlsanie na Vianoce? Aj vám sa to ráta? 🙂 Tak potom čujte, čujte, Marekove mandľové kolieska sú takto jednoduché.

Život bez laktózy

Keď prišiel domov s papierom od lekára, že konečne vieme, čo spôsobuje jeho búšenie srdca a nespavosť, uľavilo sa mi. Už vieme, prečo nemôže po nociach spávať. V jeho črevách sa nachádzalo “až 0%” laktázy. Teda enzýmu, ktorý rozkladá mliečny cukor laktózu. Nič, ani pf! z toho enzýmu. Takže vyradíme všetko mliečne a bude opäť dobre.

Laktose frei

Ale v tom ma opäť pochytil des. Veď on je mliečny ako fras! Ako ja toto je zvládnem a čo mu budem variť?! Denne bol schopný vypiť aj liter mlieka, jedol syry, miloval mliečne. Co teď? – Teď mi ani Deli tyčinka nepomôže… 🙂

Lekár sa vyjadril, že v dospelosti sa už nestáva, že by sa enzým opäť naštartoval a odporučil mu, aby sa zmieril s tým, že celý život bude bez mliečneho.

Najprv úplne nula laktózy

Jeho stav bol sprvu taký, že nemohol ani delaktózované produkty. Ani maslo bez laktózy. Bolo to náročné, vôbec som nevedela, ako variť. Pretože všade sa dá nakoniec kúsok masla a jedlo je lahodnejšie. Lenže teraz? Ako urobím jedlo lahodným?- to bola pre mňa majstrovská výzva.

Nový tip na vianočné pečenie od Naty vám bude chutiť
Marekove mandľové kolieska

Tlak na mňa ako variť

Zrazu hrozne, v tom pravom slova zmysle, schudol. Až ho ľudia nespoznávali. Nejedol syry, nepil litre mlieka a bum! To, čo sa snažil roky- schudnúť, mal zadarmenko. Teda….ako sa to vezme.

Musela som variť dvojmo a cítila som na seba veľký tlak. Tak som si veľmi želala, aby nepocítil v jedle, že je o niečo ukrátený. Veď pôžitok jedla nemôže byť o mlieku, smotane a masle. A nastavila som sa na to, že kvalitný kuchár nepotrebuje zlepšováky, lebo on je ten zlepšovák. 🙂

To by ste mali vidieť ten problém najesť sa chutne v reštaurácii. Niektorí si mysleli, že je to len módny výstrelok a museli sme ich upozorňovať na vážne zdravotné komplikácie, aby mu tam nedali naozaj nejakú laktózu.

Zlepšenie po striktnom dodržiavaní a sebadisciplíne

Chlieb si natieral sprvu ničím alebo olejom. Bolo mi ho ľúto. Na druhej strane sa mi otvorili nové dvere kreativity vo varení a ja som si uvedomila, ako ma “obmedzovala” laktóza v nových chutiach. Samozrejme, pre nás som stále varila aj s laktózou. Ale prvotný des sa zmenil na pokojnú rutinu naplnenú kreativitou. (práve sa zamýšľam, aký protiklad to je:) )

Raz nešťastnou náhodou zjedol niečo v delaktózovanej verzii. Spanikárila som, že čo mi budeme zas v noci robiť, keď jeho 0% laktázy v čreve dostane pozdrav laktózy. Pretože bezlaktózové veci sú vlastne laktózové, len do nich pridajú laktázu, aby to bolo lepšie stráviteľné. Lenže on mal problém aj s nimi a tabletky z lekárne mu spôsobovali črevné ťažkosti.

Čuduj sa svete, nič mu nebolo. Opatrne skúsil opäť a znova nič. Akoby si črevo oddýchlo, spamätalo sa a nereagovalo tak agresívne.

Oplatilo sa!

Nie, neobnovila sa mu funkcia laktázy, ale delaktózované potraviny v menšom množstve začal tolerovať. Och! Toľká radosť! Môžem urobiť vianočné bezlaktózové pečenie a môže si pomlsať aj on! Už nebude hovoriť, že aj on by si dal a že nám závidí. Nech si dáme za neho…

Pozor, teraz nejdem zovšeobecňovať, že ak má niekto rovnaký problém, toto bude riešenie. Zdravie je veľmi osobité a každý reagujeme inak. To sa nedá unifikovať.

Chutné Vianoce bez laktózy

A tak som hneď začala premýšľať nad pečením. Čo mu urobím, aby si pochutnal aj on kráľovsky? Mala som chuť napiecť všetky dobroty sveta.

Ale ako to už u mňa častokrát býva, otvorila som svoju skrinku s múkami, kde ich mám kopec rozdielnych- od pšeničnej cez jačmennú až po kaktusovú a urobila niečo nové.

Pšeničná múka celozrnná
Pšeničná múka celozrnná

Nech mi nepovie, že teraz bude priberať, že mu tak vyváram a vypekám. Urobila som mu krehké cesto z celozrnnej múky. Keďže celozrnná múka dáva hutnosť a ráznosť chute, potrebuje niečím odľahčiť. A na to sú mandle úplne top.

TIP: Edícia múk na kváskovanie má novú múku- pšeničnú celozrnnú. Vyskúšajte aj vy jej skvelé pekárenské vlastnosti. Viac o múke v tomto článku.

Natrela som celozrnné cesto mandľovo – škoricovou Tubou, ktorú má rád (tú môže, je vegan). Presne ako hrejivé Vianoce. Tá škorica to doladila. Ešte mi tam niečo chýbalo, nejaká chuťová bodka.

Pozerala som v skrinke a uvidela džem z arónie, ktorý mi dala Monika z Košíc, keď som rozdávala kvások a chcela sa mi odvďačiť (ďakujem, Moni!).

Dala som ho do stredu a po zahryznutí som vedela, že toto bude tutovka u nás všetkých na tohtoročné Vianoce.

Zdravé, chutné, celozrnné, chuťovo doladené a kváskové sladké mlsanie.

Ležal na posteli, keď som za ním dobehla, že nech ochutná a asi navždy si bude pamätať tú iskru v očiach, keď zahryzol. Šťastie a spokojnosť, že je cesta, s ktorou sa dá žiť aj s obmedzením v strave. Dá sa pochutiť, dá sa v zdravej verzii, dá sa to chutne.

TUBA
TUBA kolatch mandľa, škorica

Pomenovala som ich príznačne- Marekove mandľové kolieska. Lebo sú pre neho, aby vedel, že tieto Vianoce budú chutné aj pre neho.

Recept však nie je nutne bezlaktózový. Stačí dať obyčajné maslo, nie delaktózované. Funguje to. A je to fakt fajn pocit. Lebo sa teším na vianočné mlsanie a toto bude s pocitom- veď je to zdravé 🙂

***MOJE POZNÁMKY K RECEPTU MAREKOVE MANDĽOVÉ KOLIESKA***

  • Recept je jednoduchý a zvládnu ho aj deti.
  • Kto nekváskuje, vypustí kvások, státie na linke 2 hodiny a môže urobiť recept tak isto.
  • Tá celozrnná múka je tam fakt skvelá- odporúčam v kombinácii s mandľovou plnkou a kyslastým džemom.
  • Celozrnná múka je od mlyn Trenčan, ktorý má novú múku v edícii múk “na kváskovanie”. Má trávovo zelený obal. Je vhodná aj do receptov, kde nejde kvások- kúpite vo vybraných obchodoch a určite vždy v mojom eshope.
  • Množstvo- keďže neuznávam veľké množstvá, ale skôr menej a viac druhov, že tejto dávky výjde cca 2,5 plechu koliesok. Ak vám zachutia, urobte dvojnásobnú dávku. 🙂
  • Džem- použila som Monikin z arónie, ale aj čučoriedkový či ríbezľový bude fajn. Nech je kyslý. 🙂

***MAREKOVE MANDĽOVÉ KOLIESKA***

zdravý recept na vianočné pečenie s celozrnnou múkou
Marekove mandľové kolieska

Na cesto potrebujeme:

90 g mäkkého masla
75 g práškového cukru
1 žĺtok
1 KL citrónovej kôry (použila som od dr.Oetker)
štipku sušenej vanilky (alebo vanilkový cukor)
1/2 PL materského kvásku
130 g pšeničnej celozrnnej múky na kváskovanie (zelený obal)
1 PL kukuričného škrobu
štipku soli

Na plnenie potrebujeme:

Mandľové maslo
mletú škoricu (použila som Tubu mandľa&škorica- tu dostať)
práškový cukor
kyslastý džem (z arónie je úžasný)

POSTUP:

Je to jednoduché a nenáročné. Suroviny som naschváľ spísala postupne, ako idú v postupnosti v recepte, dajme sa do toho. 🙂

Do misky dáme mäkké maslo. Nožom ho v miske rozkrájame hala – bala, nech sa s ním lepšie pracuje. K maslu preosejeme cukor a vymiešame do peny.
Do zmesi pridáme žĺtok, citrónovú kôru a vanilku. Zľahka premiešame, pridáme kvások a zmiešame, nech vznikne jedna kompaktná hmota.
Nakoniec prisypeme múku, škrob a soľ. Cesto už len premiešame tak, aby sa spojilo. Nemiešame dlhšie, zachováme tak krehkosť cesta a o tú nám ide.

Extra chutné celozrnné krehké pečivo od Naty
Marekove mandľové kolieska- cesto

Misku s cestom  prekryjeme tanierom alebo niečím iným neprievzdušným, čo máme po ruke a necháme 2 hodinky stáť na linke. Následne dáme zachladiť na 30 minút, len aby trochu spevnelo a dobre sa nám s ním pracovalo. Ale pokojne aj na celú noc (či deň). Potom stačí len nechať trochu povoliť na linke, aby nebolo až príliš tuhé.

Jedzte zdravo počas Vianoc, dajte si celozrnné krehké pečivo od Naty
Marekove mandľové kolieska- rozvaľkanie

Pracovnú dosku pomúčime hladkou múkou a cesto rozvaľkáme natenko,
3 – 4 mm. Z cesta vykrajujeme kolieska a ukladáme na pripravený plech s papierom na pečenie.

výborné manľlové kolieska z celozrnnej múky od Naty sú zdravou formou koláčov na Vianoce
Marekove mandľové kolieska- hrúbka cesta

Tu sa pristavím- pustite uzdu svojej fantázii, či nechajte deti, nech povykrajujú rôzne tvary. Niektoré v strede v dierkou, aby vynikla plnka, iné bez dierky…presne ako u lineckého pečiva (recept na kváskové linecké mám tu).

Cesto dáme piecť do rozohriatej rúry na 180’C na cca 8 – 10 minút. Okraje len chytia zlatistý nádych a už sú hotové. Pozor, aby sa nepripálili.
Upečené vytiahneme z rúry a necháme na plechu vychladnúť. Sú veľmi krehké a chladnutím pevnejú.

Následne zlepíme. Celozrnná chuť koliesok nás najviac baví, keď je správne doladená, nadľahčená. Ako môj muž nemá rád celozrnné, v tejto chuťovej kombinácii si na nich parádne pochutnáva.

Tip na vianočné pečenie v zdravej verzii od Naty je veľmi chutné
Marekove mandľové kolieska- plnenie

Mandľové maslo zmiešame s trochou mletej škorice a cukru ( ja som použila namiesto toho túto mandľovo – škoricovú Tubu, ktorá je vo vegan kvalite, takže aj pre neho). Krém nanesieme na vychladnuté koliesko. Do stredu dáme trochu džemu, len mierne v strede rozotrieme a prilepíme druhé koliesko.

TIP: Vyskúšajte aj vy “kedysikné” pikao alebo piknik. Olivový olej, trstinový cukor, vyladená chuť. To je Tuba- mlska len tak do ruky. Rôzne príchute kúpite TU.

Takto pospájame všetky kúsky, vždy dva spolu. Mandľový krém so škoricou a kyslastý džem. Dôverujte mi a urobte presne takto. Zažijete noblesu chute, ktorá vás povznesie. Aj v celozrnnom šate.

Hí, zas sa mi to podarilo! Obliekla som tradičnú kuchyňu do trendy šatu. 🙂 Pridáte sa?

zdravý recept na vianočné pečenie s celozrnnou múkou
Marekove mandľové kolieska

Dobrú chuť!

POZN.: Zaujal vás recept? Označte ho srdiečkom na konci tohoto článku. Ďakujem 🙂

TIP: Tradičné medovníky, ako sa patrí? Tu je recept. A štedrák ste skúšali? To je tiež tradícia, že?

image_printVytlačiť recept (verzia pre tlač)
Summary
recipe image
Marekove mandľové kolieska
Naty
Published On
Preparation Time
Cook Time
Total Time
Average Rating
41star1star1star1stargray Based on 17 Review(s)
94

2 comments