Marlenka od Hanky

U nás mala Marlenka vždy špeciálne miesto v obľúbenosti. Jej domáca príprava bola pre mňa výzvou, ktorú som odkladala celé roky. Až raz prišla za mnou švagriná Hanka, ktorá mi povedala, že tento recept na Marlenku, je veľmi jednoduchý. A naozaj. Marlenka chutí ako tá z obchodu, ba ešte lepšie. Jej domáca príprava jej dáva veľmi špeciálne kúzlo.

Rok 2003 a novinka na trhu- Marlenka

Už som randila s mojím mužom, keď v našom meste otvorili novú pizzériu. Bolo to niečo extra, že v našom meste je konečne niečo nové. Všetci mladí tam chodievali na pizzu, aby boli in.
Na pulte mali veľkú kocku akejsi dobroty, vraj Marlenka. Medová torta, ktorá je bez éčok a vydrží niekoľko týždňov. Jej chuti som ihneď prepadla. Chodievali sme na ňu ako za odmenu. Ani pizza nemusela byť, hlavne, že sladké bolo. 🙂
Milé spomienky, že?

Silný príbeh v pozadí

Za pojmom Marlenka si môžeme predstaviť dobrotu, no ako som hľadala o nej informácie, zistila som, že to nie je len o torte. Za názvom Marlenka sa skrýva silný príbeh húževnatosti a podnikateľskej odvahy.

Gevorg Avetisjan, Arménčan, zbalil svoje kufre, že ide hľadať šťastie do Prahy. So svojou rodinou ale vystúpil už v Ostrave a usídlil sa vo Frídku-Místku. Snažil sa podnikať, no neúspešne. Raz taký sklesnutý sedel na lavičke a zbadal schátralý kríž v neďalekom kostolíku. Povedal si, že ho opraví, keď mu Boh pomôže. A pomohol. Jeho baru, ktorý vtedy prevádzkoval, sa začalo zrazu dariť.

recept na domácu Marlenku od Naty si zamilujete
Gevorg Avetisjan

Z Arménska za ním prišla neskôr jeho sestra a snažila sa úspechu prispieť tým, že začala piecť medový koláč. Tortu, ktorú zvykli piecť doma. Ale záujem nebol nejako oslňujúci.
Vraj trpezlivosť ruže prináša a nevzdávali sa. Ponúkali ju stále okolitým podnikom. Až raz prišla objednávka na sto kusov tejto torty a svitla nádej. Dobrotu pomenovali po maminke- Marlenka.

Odvtedy sa spustila lavína chuti medovej torty s orechami. Dnes sa rozváža do 40 krajín sveta, má viaceré príchute a z malého domčeka, kde sa vyrábala sa stala veľká výrobná hala so špeciálne navrhnutou linkou, ktorá nahradila ručnú prípravu Marlenky. Vyrábajú 1000 Marleniek za hodinu!

Kríž v kostolíku je opravený, Marlenke sa darí a priznávam, že ma príbeh chytil za srdce.

Pozrite si výrobnú halu Marlenky virtuálne

Donedávna som nevedela o možnosti sa ísť pozrieť priamo do výrobnej haly, ako to celé prebieha.
V čase korony to aj tak nie je možné, ale pán Gevorg umožňuje na stránke virtuálnu prehliadku výrobnej haly, ktorú si môžete prezrieť tu. Obzvlášť sa rada pozerám na vitrínku, kde sú odložené pomôcky a suroviny, s ktorými v r. 2003 výrobu začínali.

Marlenka
Marlenka

Domáca Marlenka?

Vedela som, že sa dá torta vyrobiť aj doma. Z každej strany som však počúvala, aké náročné je urobiť ju a keďže nie som veľmi cukrársky zdatná, informácia o náročnosti prípravy vždy hrala do karát mojej pohodlnosti.

Lenže chutí nielen mne, ale aj mojím deťom a môj bezlaktózový hrdina na ňu stále spomína. Raz sme ju kupovali na želanie ako tortu na narodeniny. Lebo vraj taká torta na narodeniny bude tá naj. 🙂 Stále som mala niekde v sebe, že raz sa hecnem a tú Marlenku skúsim.

Až raz…

Sedela som na rodinnej oslave. Najprv všetci spolu ako rodina a potom sme sa klasicky začali skupinkovať.
Poznáte to- chlapi si sadnú spolu okolo dobrého pitia a rozoberajú témy vysoko spoločensko – politické, ženy sa dajú zvlášť a rozoberajú domácnosť, záhradku, recepty a vzťahy.

Pri tomto rozhovore som ani neviem ako začala rozprávať, ako by som rada niekedy upiekla Marlenku, ale tá príprava ma odrádza. Švagriná mi na to hneď oponovala, že ona má recept, ktorý je extra jednoduchý a chuť je úplne perfektná.
Hneď mi vybehli oči, že toto musím skúsiť, že toto by som zvládnuť mohla.

Vypýtala som si recept a zaumienila som si, že to bude moja oslavná torta v prípade, že zložím pekárske skúšky, ktoré sa mi blížili.

Naty je pekár a jej recept na Marlenku je najlepší
Domáca Marlenka na oslavu zloženia pekárskych skúšok

Marlenka u nás doma

Predpokladala som, že ma doma s tortou pochvália, ale povedia, aby som nabudúce kúpila tú v obchode, lebo to sa mi tiež doma stáva. Ale teraz práveže naopak! Povedali mi, že tú z obchodu nechcú, lebo táto chutí rovnako a máme jej celý plech. 🙂

Od maminky je Marlenka najlepšia.

Vychytala som v postupe viaceré veci a recept si doladila. Už som ju robila aj bez laktózy, aby ju mohol aj môj bezlaktózový hrdina. (Tipy ako na bezlaktózovú Marlenku nižšie.)

TIP: Hľadáte kondenzované mlieko bez laktózy? U Naty v obchodíku nájdete. Je kokosové, veľmi chutné, prvotriednej kvality a aj v Marlenke bolo skvelé.

Robila som ju veľakrát, dokonca aj na nedávne 10-te narodeniny mojej Tamarky (chcela ju odo mňa ako narodeninovú tortu) a vždy to dopadlo rovnako- akosi až prirýchlo zmizla. Komu som ju ponúkla, ten chcel recept. Pravá Marlenka má 5 plátov a keby som vám to teraz nevyzvonila, nerozpoznali by ste to, aj keď v tomto recepte sa robia pláty len tri. Je skrátka moc mňam. 🙂
Posúvam teda ďalej skvelý recept rozšírený o moje finty.
Smelo do toho, nie je to piplačka. Oplatí sa vyskúšať.

Moje poznámky k receptu Marlenka od Hanky

 • Maslo si vytiahnime dostatočne vopred pred prípravou, aby bolo úplne mäkké.
 • Ak je spracované cesto tuhšie, rozriedime ho trochou mlieka.
 • Sledujeme fotopostup. Každá múka má inú savosť, môžeme použiť inú veľkosť vajíčok….a už je to iná konzistencia.
 • Do receptu som použila žltú múku na kváskovanie- hladkú (kúpite TU). Aj keď nie je v recepte kvások, múka je vhodná na prípravu cesta s akýmkoľvek kypridlom.
 • Rúru zapínajme skôr, aby bola rozhicovaná v čase, keď máme pripravené cesto. Sóda totiž hneď pracuje.
 • Korpusy pečme na plytkých plechoch. Ľahšie sa potom po upečení z takéhoto plechu dávajú preč.
 • Plnku nechajme chvíľu v chladničke. Mierne stuhnutá, ale nie zasa príliš, nebude pri plnení z bokov vytekať.
 • Marlenku skladajme do hlbokého plechu.
 • Tým, že je z masla, skladujeme ju v chladničke. Tam je príjemne stuhnutá, ale stále krémovo jemná a mäkká.
 • Jej trvanlivosť objektívne neviem posúdiť, lebo ju do troch dní vždy sfutrujeme 🙂
 • Príprava bez laktózy- klasické salko vymeňte za kokosové kondenzované mlieko (kúpite tu) a maslo za delaktózovanú formu alebo rastlinnú formu tuku. Musí to byť druh tuku, ktorý v chlade stuhne, aby bol krém tej správnej konzistencie.

***MARLENKA OD HANKY***

marlenka recept od Naty je ako tá z obchodu
Marlenka

Na cesto potrebujeme:

250 g masla
3 PL medu
3 vajcia veľkosti “M”
300 g práškového cukru
1 PL sódy bikarbóny
400 g pšeničnej hladkej múky extra špeciál
štipku soli

Na plnku potrebujeme:

375 g úplne mäkkého masla (1,5 veľkého masla)
600 g kondenzovaného sladeného mlieka (salko)

Na dokončenie potrebuejeme:

1 veľkú hrsť vlašských orechov
1 malé pikao ( alebo 40g rozpustenej horkej čokolády)

Postup:

Zapneme rúru na 180’C horný-dolný ohrev.
Nad parou rozpustíme maslo. Skontrolujeme, či nie je maslo až moc teplé, aby sa v ňom nezdrcli vajíčka. Keď tak necháme maslo trochu schladnúť, ale maslo musí byť tekuté. Pridáme doň med a preosejeme cukor.

Vyskúšajte Marlenku od Naty a neobanujete
Marlenka- preosiatie cukru

Všetko spolu premiešame.
Do druhej väčšej misky preosejeme múku a sódu. Maslovú zmes vlejeme do múky a premiešame. Vznikne taká polotuhá-polotekutá zmes cesta.

Jednoduchá a výborná Marlenka od Naty chutí každému
Marlenka- konzistencia cesta

Rozdelíme ho na 3 plytké plechy vystlané papierom na pečenie a rozotrieme pevnou stierkou na cesto. Nejde o to, aby bolo cesto na celom plechu, to by bolo až moc tenké. Riadime sa skôr vnútorným pocitom. Hrúbka cesta pred upečením je cca 3 mm.

Vyskúšať recep na domácu Marlenku od Naty sa oplatí
Marlenka- rozotieranie cesta

Pripravené cesto dáme ihneď postupne piecť. Každý plech cca 10 – 12 minút. Okraje upečeného cesta sú hnedasté. Pozor, aby neprihoreli, po 10 minútach cesto cez dvierka skontrolujme.

Upečené cesto s papierom zošuchneme z plechu, aby sa ďalej odspodu na plechu nepieklo. Ale postupujeme opatrne, lebo cesto je krehké.

Zatiaľ pripravíme plnku. Postup úplne ízy- mixérom vymiešame maslo s kondenzovaným mliekom. Kondenzované mlieko nevaríme vo vode, len otvoríme plechovku a vlejeme k maslu. Zmes bude pekne napenená, už teraz veľmi prudko jedlá (pozor, aby ste neochutnávali až moc. Potom by v Marlenke chýbalo. 🙂 )

najchutnejšia domáca Marlenka je od Naty
Marlenka- krém

Aby krém pekne v Marlenke držal, než úplne stuhne, po vymiešaní ho  dáme na cca 0,5 – 1 hodinku do chladničky. Trochu spevnie. Ale pozor, nech nestuhne zase až moc, lebo sa potom nevpije dobre do korpusov.

Z vychladnutých korpusov dáme preč papier na pečenie a naskladáme ich na seba. Kraje obrežeme, aby sme dosiahli identickú veľkosť u každého korpusu.

jednoduchý recept na tú najlepšiu marlenku nájdeš u Naty
Marlenka- zarovnanie korpusov

Odrezky pomrvíme v rukách. Vznikne taká mrvenička akokeby.

recept na Marlenku od Naty je rýchly a jednoduchý
Marlenka- mrvenička z odrezkov

A teraz plnenie:

Do hlbokého plechu dáme prvý korpus a to tak, že spodnú stranu (teda tú, na ktorej bol papier) dáme hore. Nanesieme tretinu plnky a rovnomerne rozotrieme. Prikryjeme ďalším korpusom a opäť spodnou stranou nahore.
Plnka sa takto lepšie vpije do korpusu a celá marlenka zmäkne ako obláčik.
Dáme aj posledný korpus a plnku.

ako si urobiť tú najlepšiu Marlenku doma ti ukáže Naty
Marlenka- skladanie Marlenky

Na vrchnú plnku posypeme mrveničku z odrezkov.
Orechy nakrájame na malé kúsky a rovnomerne posypeme po povrchu. Nakoniec cik – cak pofŕkame pikaom alebo rozpustenou čokoškou.

jednoduchý recept na marlenku nájdete u Naty
Marlenka- hotová Marlenka

Necháme takto hodinu stáť na linke, aby sa plnka dobre vpila a následne uložíme aspoň na 4 hodiny, najlepšie cez noc do chladničky.

Síce jej bude celý plech, ale zmizne rýchlosťou svetla. Fakt. 🙂

jednoduchý recept od Naty na marlenku je skvelý
Marlenka

Dobrú chuť!

TIP: Ak ste medoví, vyskúšajte aj medové rezy podľa mojej maminky. Ak obľubujete extra chuťovky, odporúčam sa nechať zviesť chuťou mrkvovej torty.

POZN.: Zaujal vás recept? Označte ho srdiečkom na konci tohto článku. Ďakujem. 🙂

image_printVytlačiť recept (verzia pre tlač)
Summary
recipe image
Marlenka od Hanky
Naty
Published On
Preparation Time
Cook Time
Total Time
Average Rating
41star1star1star1stargray Based on 59 Review(s)
230

13 comments

 1. Bola naozaj vynikajúca!! Jediné, čo som upravila, bolo množstvo cukru v ceste, dala som 200g,lebo ja extrémne sladké neobľubujem, ale nabudúce uberiem aj na 150g, pretože stále bola veľmi sladká, ale taká je marlenka. ? Inak 100 bodov. ?

  1. Dobrý deň, Naty, určite potom uberte. Je sladká, to je pre marlenku príznačné 🙂 Keď je vychladená, úroveň sladkosti sa znižuje. Nech sa darí 🙂

 2. Mne sa plnla zgrcla uplne. Trapila som sa s nou 5 hodin a vzdala som to uz. Mozem uvarit 3zlate klasy na husto a do toho zaslahat salko? Bez masla?!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *